حرکت اصلاحی (Corrective Exercise)

زندگی مدرن، بی تحرکی و همچنین استفاده نادرست از تسهیلات و امکانات اطراف باعث ایجاد مشکلات عضلانی-اسکلتی بسیار زیاده شده است. از جمله شایع ترین این ناهنجاری ها می توان به موارد زیر اشاره داشت: کایفوز، اسکولیوزیس، افزایش گودی کمر، گردن به جلو، شانه افتاده، شانه نابرابر، پای پرانتزی، پای ضربدری، کف پای صاف و کوتاهی عضلات.  در مجموعه سی وان، حرکت اصلاحی به طور تخصصی آموزش داده خواهد شد. 

نکته قابل ذکر در این بخش این است که طراحی حرکات ورزشی جهت درمان و یا بهبود وضعیت فرد امریست پیچیده که نیاز به تجربه و تخصص دارد و توصیه می شود در صورت عدم آگاهی از مشکل یا ناهنجاری تان به هیچ عنوان اقدام به اصلاح آن نکنید چرا که استفاده از ورزش به عنوان درمان یا اصلاح شبیه یک چاقو دو لبه می باشد که ممکن شرایط موجودتان را به مخاطره بندازد و مشکلتان بیشتر نیز شود.

نکته بعدی که بسیار مهم است اینست که بسیاری از مراجعین تا مدت ها به نقش فعالیت بدنی چه با هدف اصلاحی چه با هدف فیتنس و آمادگی جسمانی پی نمی برند و ممکن است هیچ وقت نتیجه خوبی نگیرند. چرا که ممکن است ذاتا علاقه ای به ورزش و اصلاح الگوهای غلط زندگی نداشته باشند.

دوستان عزیزی که به دنبال اصلاح یک ناهنجاری حتی کوچک در بدنتان هستید نظم، پشتکار و صبر را فراموش نکنید زیرا این خصوصیات از عناصر بسیار مهمی هستند که فرد باید کامل تک به تک آنها را درک کند. مثال: حتی اگر شما ارزیابی دقیق شوید و مشکلتان هم کاملا تشخیص داده شود مثلا اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)، اگر با دقت به دنبال شناخت هر چه بیشتر این مشکل نباشید و تمرینات هم منظم انجام ندهید ممکن است نتایج خوبی را لمس نکنید و بسیار زود از ادامه مسیر خسته شوید.

هدف از حرکات اصلاحی
1- ارزیابی سیستم عضلانی - اسکلتی
2- تعیین و تشخیص عیب ها و ناهنجاری ها

3- طراحی و برنامه ریزی تمرینات ویژه ناهنجاریها
4- آموزش صحیح حرکات
5-مونیتورینگ و فالوآپ (در هر جلسه- بعد از اتمام جلسه)


ناهنجاری های شایع

- سر به جلو (Forward head)
- شانه گرد(Rounded shoulder)
- شانه نابرابر(Uneven shoulder)
- کوژپشتی،کایفوزیس(Kyphosis)
- اسکولیوزیس(Scoliosis)
- لگن نامتقارن(Uneven hips)
- افزایش گودی کمر(Lumbar hyper lordosis)
- کاهش گودی کمر، فلت بک(Flat back)
- پای پرانتزی(Varus)
- زانو ضربدری(Valgus)
- زانو عقب رفته(Knee hyper extension)
- کف پای صاف(Flat foot)

امکانات بخش حرکات اصلاحی
این بخش شامل یک سالن با مساحت 110 متر مربع با بخش اندازه گیری و ارزیابی و سالن تمرین می باشد. امکانات سالن شامل: دو لدر فلزی روی دیوار، دستگاه های تمرینات قدرتی با پمپ های هیدرولیک مخصوص توانبخشی در 8 ایستگاه(پریس سرشانه، پرس پا، دستگاه مخصوص ادداکتور، چرخش کمر، اسکوات کمکی، پرس سینه، فلای)، تردمیل، الپتیکال، دوچرخه پت، دوچرخه دست (Hnad cycle) با مقاومت مگنت، دستگاه قایقی با مقاومت، دستگاه دوچرخه دست با مقاومت آبی،مینی کراس اور، مولتی هیپ, پرس پا نشسته، باکس های پلومتریک، انواع فوم رول ها، توپ های مدیسن بال، توپ های ریلیز، انواع کش های تراباند، پیلاتس، حلقه ای و دیگر دستگاه های مربوطه.

مدیریت بخش حرکات اصلاحی
این بخش در دو شیفت بانوان و آقایان به طور مجزا از ساعت 9:30 صبح تا 2 ظهر در شیفت بانوان توسط خانم دکتر مهرنوش مهرو، دکترای تخصصی فیزیولوژِی ورزشی از دانشگاه تهران، و شیفت آقایان از ساعت 5 عصر تا 9 شب توسط آقای بهروز جعفری، دانشجوی دکترای آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، دانشگاه تران روزهای زوج و آقای مرتضی الواری، کارشناس ارشد حرکات اصلاحی روزهای فرد مدیریت می شود.

در مجموعه پزشکی ورزشی سی وان مشکلات ستون فقرات، مفاصل، عضلات اسکلتی و دیگر ناهنجاری ها و سندرم های شما با استفاده از ورزش درمانی و آبدرمانی و منوال تراپی زیر نظر آقای دکتر حمزه اکبری متخصص فیزیولوژی ورزشی و با در نظرگرفتن توصیه های تخصصی و نظارت آقای دکتر مجتبی میری متخصص جراحی ستون فقرات، آقای دکتر فرزاد اشرافی نورولوژیست متخصص مغز و اعصاب و دیگر همکاران فیزیوتراپیست و علوم ورزشی درمان میشوند.

لینک های مرتبط: ورزش درمانی، آب درمانی، حرکات اصلاحیطراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان