جابه‌جایی و سرخوردگی مهره‌های کمر

عارضه ی سرخوردگی مهره کمر،که مهره‌های پایین‌تر (استخوان‌های ستون فقرات) را درگیر می‌کند. در این بیماری، یکی از مهره‌های پایین کمر بر روی استخوانی که مستقیماً در زیر آن قرار دارد، لغزیده و سر می‌خورد. سرخوردن مهره کمر یک بیماری دردناک است، اما در اغلب موارد قابل درمان می‌باشد.

انواع سرخوردگی مهره‌های کمر

اصولاً سرخوردگی مهره‌های کمر به پنج نوع عمده طبقه بندی می‌شود:

دیس‌پلاستیک

سرخوردگی دیس‌پلاستیک مهره‌های کمر ناشی از یک نقص مادرزادی (از بدو تولد) در هنگام شکل‌گیری بخشی از مهره موسوم به فاست می‌باشد. این نقص می‌تواند باعث لغزش مهره کمر گردد.

ایستمیک

سرخوردگی ایستمیک مهره‌های کمر به دلیل معیوب بودن بخشی از مهره، موسوم به قسمت بین مفصلی (pars interarticularis) ایجاد می‌شود. این نقص می‌تواند باعث لغزش مهره به جلو گردد.

دجنراتیو

سرخوردگی دجنراتیو مهره‌های کمر زمانی رخ می‌دهد که مفاصل، به دلیل بیماری آرتریت، توانایی خود را برای حفظ همترازی ستون فقرات در وضعیت طبیعی آن از دست می‌دهند. این وضعیت می‌تواند باعث لغزش مهره به جلو شود.

تروماتیک

این نوع سرخوردگی مهره‌های کمر پس از تروما یا آسیب به مهره‌ها ایجاد می‌شود. شکستگی پایه پدیکول، لامینا یا فاست می‌تواند باعث لغزش مهره به جلو گردد.

پاتولوژیک

سرخوردگی پاتولوژیک مهره‌ها ناشی از ضعف ساختاری استخوان است، که معمولاً توسط یک بیماری مانند تومور یا سایر بیماری‌های استخوان ایجاد می‌شود. این ضعف می‌تواند باعث لغزش مهره به جلو گردد.

علائم لغزش و سرخوردگی مهره‌های کمر

علائم سرخوردگی مهره‌های کمر در افراد متفاوت است. افراد مبتلا به موارد خفیف این بیماری، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. با این حال، افراد مبتلا به موارد شدید سرخوردگی مهره‌های کمر ممکن است قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نباشند. برخی از علائم شایع عبارتند از:

  • درد مزمن کمر
  • سفتی و خشکی کمر و پاها
  • حساسیت به لمس کمر
  • درد ران
  • سفت شدن عضلات همسترینگ (پشت ران) و باسن

علت‌ها و عوامل سرخوردگی مهره‌های کمر

علت سرخوردگی مهره کمر نسبت به سن، وراثت و شیوه زندگی متفاوت است. این وضعیت در کودکان ممکن است ناشی از یک نقص مادرزادی یا آسیب باشد. بااین‌حال، اگر این عارضه در یک خانواده شایع باشد، همه افراد خانواده در تمام سنین، مستعد و حساس به این بیماری خواهند بود. رشد سریع در دوران بلوغ نیز ممکن است یک عامل کمک‌کننده به این عارضه باشد.

انجام بازی‌های ورزشی نیز ممکن است باعث کشش بیش از حد و رگ به رگ شدگی و تحمیل فشار بر کمر شما شود. احتمال بسیاری وجود دارد که ورزش‌های زیر منجر به این عارضه گردد:

  • فوتبال
  • ژیمناستیک
  • دو و میدانی
  • وزنه برداری

شکستگی در قسمت بین مفصلی، اغلب مقدمه سرخوردگی مهره‌های کمر است. سرخوردگی مهره‌های کمر زمانی رخ می‌دهد که یک شکستگی در مهره وجود دارد، اما مهره هنوز بر روی استخوان زیرین خود در ستون فقرات، نلغریده است.

تشخیص سرخوردگی مهره‌های کمر

انجام معاینات فیزیکی، اولین گام در تشخیص این بیماری است. اگر شما دچار سرخوردگی مهره‌های کمر باشید، ممکن است در طول تمرینات ساده برای بلند کردن پای خود در حالت صاف به سمت خارج، مشکل داشته باشید. عکس‌برداری اشعه ایکس از پایین ستون فقرات شما برای تشخیص جابجایی یک مهره بسیار مهم است. پزشک شما در تصاویر اشعه X به جستجوی هر گونه شکستگی احتمالی استخوان می‌پردازد.

در صورتی که استخوان (مهره) جابجا شده بر روی اعصاب ستون فقرات شما فشار وارد می‌سازد، پزشک ممکن است انجام یک سی‌تی‌اسکن با جزئیات بیشتری را برای شما تجویز کند.


در صورتی که آسیب دیدگی از درجه یک یا دو باشد یعنی نخاع آسیب ندیده باشد ، مجموعه سی وان با رویکردی پلکانی درمان را آغاز می‌کند به این معنی که ابتدا روش‌های ساده‌تر مانند درمان دستی و فیزیوتراپی برای بیمار تجویز می‌شود سپس آب درمانی و حرکت درمانی در طرح درمان در نظر گرفته می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین رزرو وقت ملاقات لطفا با مجموعه تماس حاصل فرمایید.


حرکت درمانی، ورزش درمانی، حرکات اصلاحی، آب درمانی، رژیم و تغذیه ورزشی زیر نظر دکتر حمزه اکبری دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزشی متخصص ورزش درمانی در مجموعه پزشکی ورزشی سی وان با کادر مجرب دانشگاهی انجام میگیرد.
درمان دیسک کمر دیسک گردن آرتروز درد زانو اسکولیوزیس کایفوزیس لوردوزیس پای پرانتزی پای ضربدری بیماری های مزمن نظیر دیابت چاقی و مشکلات قلب و عروق و همچنین بیماری هایی نظیر ام اس فقط با آموزش ورزش درمانی و آب درمانی در این مرکز صورت میگیرد.
sayone_1@
www.ssmc.ir
22854455
22885780

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان