توصیه‌های تغذیه‌ای برای ورزشکاران

حمزه اکبری کارشناس تغذیه ورزش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره شرایط تغذیه‌ای ورزشکاران گفت: ورزشکارانی که در سطح ملی کار می‌کنند و با توجه به نوع رشته (استقامتی یا قدرتی) در روز ۲ تا سه جلسه تمرین دارند، هر جلسه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری مصرف می‌کنند. در واقع ورزشکار حرفه‌ای متناسب با رشته ورزشی خود کالری می‌سوزاند.

وی افزود: اگر در اثر سه ساعت فعالیت ورزشی یک ورزشکار ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری مصرف کندف برای ۲۱ ساعت دیگر هم نیاز به انرژی دارد. در این صورت بدن ورزشکاران حرفه‌ای باید به صورت مفید روزانه ۶۵۰۰ تا هفت هزار کالری دریافت کند.

این متخصص تغذیه ورزش گفت: مقدار کالری مصرفی مورد نیاز ورزشکاران باید از طریق چربی ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها تامین شود.


وی استفاده از متخصصان و مشاوران تغذیه در کنار تیم‌های ورزشی را ضروری دانست و افزود: مقدار استفاده از مکمل‌های ورزشی را مربی و متخصص تغذیه برای ورزشکار تعیین می‌کند. در واقع باید وعده‌های غذایی مشخص، سپس در کنار آن مکمل‌های غذایی در برنامه قرار داده شود. این تکمیل کننده‌های غذایی راهی برای جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن است تا در کنار وعده‌های اصلی و میان وعده قرار بگیرد.


اکبری از مکمل‌های آمینو اسیدی و ترموژنیک را برای کاهش وزن ورزشکاران نام برد و گفت: در ورزش‌های انفرادی و وزنی که نیاز به کاهش وزن وجود دارد، ورزشکاران سراغ استفاده از سونا یا لباس‌های پلاستیکی همراه با ورزش می‌کنند تا به سرعت وزنشان کاهش یابد، اما این عمل باعث کم آبی بدن، فشار به قلب و فشار خون، به هم خوردن تعادل الکترولیت و مواد مغذی خون، کاهش هدایت پذیری عصبی و نرسیدن دستور به مغز می‌شود، اما استفاده از مکمل‌هایی برای کاهش وزن می‌تواند به ورزشکار کمک کند تا به راحتی به سر وزن برسد.

وی به ورزشکاران توصیه کرد که در وعده‌های اصلی غذایی خود در حد امکان از ماست استفاده نکنند و در این خصوص افزود: بهتر است ورزشکاران در میان وعده‌ها از ماست، میوه‌ها و ویتامین‌ها استفاده کنند.طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان