رادیکولوپاتی گردن

رادیکولوپاتی گردن عبارت است از درد بازو و گردن به دلیل درگیری ریشه‌های عصبی. علائم آن عبارتند از درد، بی‌حسی یا ضعف بازو.

رادیکولوپاتی به معنی درگیر شدن ریشه های اعصاب بیرون آمده از نخاع است و میلوپاتی به درگیر شدن خود نخاع میگویند. آرتروز گردن می تواند سبب رادیکولوپاتی یا میلوپاتی گردن شود. البته در اکثر موارد چنین اتفاقی نمی افتد. اما نشانه های مفیدی وجود دارد که هشدار دهنده آن است که ممکن است رادیکولوپاتی یا میلوپاتی ایجاد گردند. بخصوص آنکه برخی از این بیماریها به کندی ایجاد می شوند.

علائم

ساییدگی مفاصل اطراف مهره ها و تشکیل برجستگی استخوانی مسیر عبور عصب را باریک می کنند و ممکن است به عصب فشار وارد نمایند. دلیل دیگر این فشار بیرون زدگی دیسک است. وقتی قسمت نرم وسط دیسک از محیط آن بیرون می زند میتواند به اعصابی که از کنار نخاع خارج میشوند فشار بیاورد.

علاوه بر درد گردن، سایر علایم رادیکولوپاتی عبارتند از کاهش حس، گزگز و مور مور شدن، درد و حتی ضعف در قسمتی از دست و بازو که از عصب تحت فشار عصب گیری می نمایند. سایر علائم ذکر شده بجز درد گردن نشانه های اصلی رادیکولوپاتی هستند. ممکن است دردهای تیرکشنده در بازو ایجاد شوند. این علائم معمولا در یک بازو شدید ترند اما ممکن است هر دو بازو را تحت تاثیر قرار دهند. ممکن است درد آنقدر شدید گردد که خواب را مختل کند. مهره های پایینی گردن معمولا بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند و سبب بروز این نشانه ها در بازو می شوند. اما اگر مهره های بالایی درگیر باشند، درد و کرختی در پشت شانه و کنار سر ایجاد می شود.

علل ایجاد رادیکولوپاتی

از دیگر علل شایع رادیکولوپاتی ها دیابت قندی می باشد.. دربالغین زیر ۴۵ سال فتق دیسک و درافراد بالای ۴۵ سال بیماری های دژنراتیو مهره های گردن و تنگی سوراخ های بین مهره ها از جمله شایعترین علل رادیکولوپاتی گردنی به شمار می‌روند. رادیکولوپاتی ها از بیماری های شایع بوده و حدود دو درصد ازکل پذیرش‌های پزشکی را تشکیل می‌دهند. رادیکولوپاتی‌ ها اکثراً دردناک و یک طرفه هستند. در گردن شایع ترین ریشه های گرفتار ۶C و 5C می باشد. کیفیت درد رادیکولوپاتی های گردنی عمقی و متناوب بوده و گاهی کیفیت تیز و شبیه جریان الکتریکی دارند. این درد اکثراً از ناحیه گردن و شانه و از طریق حفره زیر بغل به ساعد و انگشتان، بسته به ریشه گرفتار، انتشار می یابد.

درمان

برای درمان بهترین روش فیزیوتراپی میباشد.در کنار فیزیوتراپی ابدرمانی و حرکت درمانی به بهبود سریع این درد کمک میکند.


طراحی و برنامه نویسی توسط دپار