التهاب مفصل ساکروایلیاک چیست؟

نقص عملکرد مفصل ساکروایلیاک به عنوان یکی از دلایل درد پایین کمر و یا پا شناخته می‌شود. در این حالت درد پا می‌تواند بسیار مشکل‌ساز بوده و شبیه به درد سیاتیک یا درد ناشی از بیرون‌زدگی دیسک کمر احساس شود.

مفصل ساکروایلیاک در کنار قاعده ستون فقرات، زیر ستون فقرات کمری و بالای استخوان دنبالچه (کوکسیکس) قرار دارد. این مفصل استخوان ساکروم (استخوان سه‌گوشی که در قاعده ستون فقرات قرار دارد) را به لگن (بال ایلیاک ) متصل می‌کند.

این مفصل عموماً دارای ویژگی‌های زیر است:

•    کوچک و بسیار قوی بوده و رباط‌های نیرومندی که در اطرافش قرار دارند از آن حمایت می‌کنند
•    دامنه حرکتی بسیار کمی دارد
•    نیروهای وارده از نیم‌تنه بالا را به لگن (باسن) و پاها منتقل می‌کند
•    به شکل یک ساختار جاذب شوک عمل می‌کند

علل درد:

دلیل درد این مفصل مشخص نیست، اما گمان می‌رود که تغییر در حرکت طبیعی این مفصل علت دردناک شدن آن باشد. درد این مفصل می‌تواند ناشی از یکی از عوامل زیر باشد:

•    حرکت بیش از اندازه (بیش‌تحرکی یا ناپایداری): عموماً درد در پایین کمر و یا باسن احساس می‌شود و ممکن است به کشاله ران‌ها نیز منتشر شود.

•    حرکت بسیار کم (کم‌تحرکی یا ثابت ماندن): عموماً درد در یک طرف پایین کمر یا باسن احساس شده و می‌تواند به پاها نیز منتشر شود. معمولاً، درد تنها تا بالای زانوها منتشر می‌شود، البته گاهی اوقات تا مچ پاها نیز پایین می‌رود. این درد به درد سیاتیک یا درد ناشی از رادیکولوپاتی  که از عصب سیاتیک به پایین منتشر می‌شود شبیه است.

تشخیص:

تشخیص دقیق نقص عملکرد مفصل ساکروایلیاک می‌تواند کار سختی باشد زیرا علائم آن شبیه علائم سایر عارضه‌های شایع ازجمله سایر کمردرد‌های مکانیکی مثل سندرم فاست  و همچنین عارضه‌های دیگر ستون فقرات کمری ازجمله بیرون‌زدگی دیسک و رادیکولوپاتی (دردی در امتداد عصب سیاتیک که به طرف پاها منتشر می‌شود) است.

معمولاً تشخیص این عارضه از طریق معاینه فیزیکی (برای کنار گذاشتن سایر علل) و/یا یک تزریق (برای تسکین درد) انجام می‌شود.

درمان:

فیزیوتراپی و ورزش

فیزیوتراپی کنترل شده به تدریج به تقویت عضلات اطراف مفصل ساکروایلیاک و افزایش دامنه حرکتی این مفصل کمک می‌کند. به علاوه، تمرینات ایروبیک کم‌فشار و ملایم به افزایش گردش خون در ناحیه درگیر و بهبودی آن کمک می‌کنند. برای درد شدید نیز آب‌درمانی گزینه معقولی است زیرا خاصیت شناوری  آب فشار موجود بر روی مفصل دردناک را کاهش می‌دهد.


 

 


طراحی