در رفتگی دنبالچه

دررفتگی استخوان دنبالچه امکانپذیر ولی نادر است. بسیاری از مواردی که در رادیوگرافی لگن دررفتگی دنبالچه تفسیر میشوند چیزی جز شکل طبیعی ولی کمی خمیده به جلوی دنبالچه نیست.

در مواردی ممکن است بدنبال ضربه شدید و یا زمین خوردن روی باسن، فرد دچار دررفتگی دنبالچه و یا به عبارت دیگر دررفتگی مفصل بین دنبالچه و استخوان خاجی یا ساکروم شود. در این موارد ممکن است بتوان بصورت بسته و بدون نیاز به عمل جراحی اقدام به جااندازی دررفتگی کرد. مسلما اگر از دررفتگی چند هفته گذشته باشد امکان جااندازی وجود نخواهد داشت.

کوکسیدینی که عموما درد استخوان دنبالچه یا درد کوکسیکس نامیده می شود.قسمت انتهایی ستون فقرات عبارت است از کوکسیکس یا استخوان دنبالچه. بیمار درد در دنبالچه را به عنوان دردی موضعی احساس می کند و عموما در هنگام نشستن یا انجام هر گونه فعالیتی که به ناحیه انتهایی ستون فقرات فشار وارد می کند (بطور مثال در بارداری) احساس می کند که درد بدتر می شود. علت درد دنبالچه متعدد است و شامل ناپایداری دنبالچه، تشکیل زائده استخوانی، عدم قرارگیری صحیح، اسپاسم عضلانی، کیست پیلونیدال، کیست تارلو، نوروپاتی، سرطان، درد ارجاعی، درد نوروپاتیک، درمان های قبلی، یا درد ساختگی ذهنی است. درد دنبالچه ممکن است پس از زمین خوردن، شکستگی دنبالچه، پس از زایمان در زنان، کشیدگی مکرر یا عمل جراحی ایجاد شود.

اناتومی استخوان دنبالچه:

ستون فقرات شامل ۳۳ مهره است ، هفت مهره گردنی،دوازده مهره پشتی،پنج مهره کمری،پنج مهره خاجی که در افراد بالغ به یکدیگر چسبیده و استخوان خاجی یا ساکروم را به وجود آورده‌اند. التهاب مفصل ساکروایلیاک عبارت است از یک روند التهاب پیش‌رونده که مفاصل ساکروایلیاک یا همان اتصال بین قسمت پایین ستون فقرات (ساکروم) و استخوان لگن را درگیر می‌کند.

علائم:

1 درد به هنگام نشستن
2 درد به هنگام لمس ناحیه دنبالچه
3 درد به هنگام تغییر وضعییت به طور مثال از نشسته به ایستاده
4 درد به هنگام دفع مدفوع

درمان:

باید به متخصص فیزیولوژیس یا مانوال تراپ مراجعه شود برای بهبود درد بدون جراحی.

دكتر حمزه اكبري؛دكتراي تخصصي فيزيولوژي ورزش


طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان