مقالات و یافته های علمی

کمر درد / گردن دردکمر درد / گردن درد
این بخش شامل مقالات و یافته های علمی در مورد کمر درد، دیسک کمر و گردن و تنگی کانال نخاعی در سطح مهره های گردن و یا کمر، اسپوندیلیت، تغییرات فرسایشی مهره ها، سندرم پریفورمیس، درد سیاتیکی، دردهای ارجاعی از گردن به سمت دست، اختلال حرکتی مفصل SI، گرفتگی های ناحیه باسن، گرفتگی های بین کتف ها و گردن و تمامی مسایل مرتبط با درد کمر و گردن می باشد.
ادامه مطلب
بهبود پارکینسون با ورزش (فعالیت حرکتی) بهبود پارکینسون با ورزش (فعالیت حرکتی)
این بیماری پس از آلزایمر معمول ترین بیماری مخرب اعصاب به شمار می رود! به طور مختصر می توان گفت بیماری پارکینسون یکی از انواع بیماری های نورولوژیک است که فرد مبتلا به آن به تدریج توانایی جسمی و روحی خود را از دست داده و در صورت عدم انتخاب راهکار درمانی مناسب با سرعت بیشتری بر شدت علائم آن افزوده می شود.
ادامه مطلب
مصدومیت زانوی دونده یا سندرم پتلوفمورال مصدومیت زانوی دونده یا سندرم پتلوفمورال
سندرم درد پتلوفمورال یا اصطلاحا، زانوی دوندگان، بدین خاطر این نام را گرفته است که در بین دوندگان بسیار شایع است. فشار ناشی از دویدن می‌تواند موجب تحریک و التهاب در اطراف کشکک زانو (پتلا) شود که به روی قسمت پایینی استخوان ران قرار دارد. درد ناشی از سندرم پتلوفمورال می‌تواند تیز و تیر کشنده و ناگهانی
ادامه مطلب
پیچ خوردگی مچ پا Ankle Sprains پیچ خوردگی مچ پا Ankle Sprains
پیچ‌خوردگی مچ پا آسیبی است که زمانی رخ می‌دهد که مچ پا به شکلی ناصحیح بچرخد، بپیچد یا بغلتد. این وضعیت باعث پارگی رباط می‌شود ، رباط‌ ها یا همان نوارهای بافتی سفتی هستند که به استخوان‌های مچ پا کمک می‌کنند که در کنار هم بمانند.
رباط‌ ها به پایداری مفاصل کمک کرده و مانع از حرکت بیش از اندازه آن‌ها می‌شوند. پیچ خوردگی مچ پا زمانی رخ می‌دهد که نیرویی بیش از دامنه حرکت طبیعی رباط‌ ها به آن‌ها وارد شود
ادامه مطلب
فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis
درد پاشنه به علل متفاوتی ایجاد میشود ولی شایعترین علت آن فاسئیت پلانتار Plantar fasciitis است. فاسئیت پلانتار بیماری بسیار شایعی است بطوریکه حدس زده میشود حدود ده درصد از افراد به نوعی در طول زندگی خود درگیر این بیماری میشوند. این بیماری بر اثر التهاب فاشیای پلانتار بوجود میاید.
ادامه مطلب
چرا عضلات بعد از ورزش درد می کنند؟ چرا عضلات بعد از ورزش درد می کنند؟
بعد از انجام برخی تمرینات شدید و غیر عادی ، ممکن است هنگام حرکت عضلات ورزش شده از حساسیت ، درد و سختی عضلات رنج ببرید و به این حالت "درد عضلانی با تأخیر در شروع" (DOMS) گفته می شود. این بیماری چند روز بعد از ورزش اتفاق می افتد و معمولاً بین 48 تا 72 ساعت قله می یابد ، فروکش می کند و سرانجام تا 10 روز بعد از ورزش از بین می رود.
ادامه مطلب
آرنج گلف بازان Golfer’s elbow آرنج گلف بازان Golfer’s elbow
آرنج گلف بازان Golfer’s elbow یا اپی کندیلیت داخلی Medial epicondylitis نام بیماری است که موجب درد در سمت داخلی مفصل آرنج میشود.
گرچه این بیماری در کسانی که گلف بازی میکنند بیشتر دیده است ولی در فعالیت های بدنی دیگر که حرکات خاصی را بطور مکرر تکرار میکنند ( مانند پرتاب اشیاء، استفاده زیاد از تبر، استفاده زیاد از اره) هم ایجاد میگردد.
ادامه مطلب
تاندنیت یا التهاب تاندون پرونئال چیست؟ تاندنیت یا التهاب تاندون پرونئال چیست؟
از انتهای پایینی عضلات پرونئال که در پشت ساق است تاندونی خارج میشود که از پشت قوزک خارجی عبور کرده و در لبه خارجی پا سیر میکند. دو عضله به نام ها پرونئال بلند و پرونئال کوتاه وجود دارند. تاندون پرونئال بلند بعد از عبور از پشت قوزک خارجی به کف پا رفته و به متاتارس اول پا ( متاتارس مربوط به انگشت شست پا) متصل میشود.
ادامه مطلب
سندروم پیریفورمیس piriformis syndrome سندروم پیریفورمیس piriformis syndrome
سندروم پیریفورمیس piriformis syndrome بیماری است که در آن به علت سفت شدن یا اسپاسم عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک آزرده میشود و این آزردگی موجب احساس درد در باسن و لگن و انتشار این درد به کمر و پشت ران میگردد.

این بیماری در زنان ۶ برابر مردان است. حدود ۶ درصد کسانی که برای آنها تشخیص درد سیاتیکی داده میشود سندروم پیریفورمیس دارند.
ادامه مطلب
مایل بودن لگن Pelvic obliquity مایل بودن لگن Pelvic obliquity
این تغییر شکل عبارت است از همسطح نبودن ستیغ خاصره دو طرف با یکدیگر در حالت افقی ، به نظر می رسد هنگامی که عوامل نگه دارنده و پایدار کننده لگن از یک طرف دچار اختلال می گردد موجب چرخش جانبی لگن می شود زیرا یکی از نیروهای نگهدارنده...
ادامه مطلب
لامینکتومی Laminectomy چیست و راه درمان مناسبی محسوب میشود؟ لامینکتومی Laminectomy چیست و راه درمان مناسبی محسوب میشود؟
لامینکتومی Laminectomy نوعی جراحی است که از آن برای کاهش فشار بر روی ریشه های عصبی که از ستون مهره خارج میشوند استفاده میشود. در این نوع از جراحی قسمتی از استخوانی به نام لامینا را که بر روی عصب قرار گرفته خارج میکنند تا فشار کمتری به آن وارد شود.
ادامه مطلب
پاي چرخیده به خارج(Toe out gait) پاي چرخیده به خارج(Toe out gait)
دراین تغییر شکل، پاشنه و جلو پا به خارج می چرخد و امتداد خطوطی که به موازات انگشتان دوم و استخوان کف پایی رسم می شود در خلف همدیگر را قطع می کنند.
ادامه مطلب
اسپوندیلیت انکیلوزان Ankylosing spondylitis اسپوندیلیت انکیلوزان Ankylosing spondylitis
اسپوندیلیت انکیلوزان Ankylosing spondylitis یک نوع بیماری روماتیسمی مزمن است که عمدتا ستون مهره و مفاصل ساکروایلیاک (مفصل ساکروایلیاک مفصل بین استخوان ساکروم و لگن است) را گرفتار میکند.
اسپوندیلیت به معنای التهاب ستون مهره است و انکیلوزان به این معنا است که استخوان ها تمایل دارند به یکدیگر جوش خورده و متصل شوند. اسپوندیلیت انکیلوزان موجب جوش خوردن مهره ها در ستون فقرات میشود.
ادامه مطلب
سندروم پاتلوفمورال چیست؟ سندروم پاتلوفمورال چیست؟
سندرم درد پاتلوفمورال اصطلاحی است که برای توصیف درد در جلو زانو و اطراف کاسه زانو یا کشکک زانو به کار می‌رود. گاهی اوقات “زانوی دونده” یا “زانوی جهنده” نیز خوانده می‌شود، زیرا در افرادی که ورزش می‌کنند- به ویژه زنان و بزرگسالان- مشاهده می‌شود. اما سندرم درد پاتلوفمورال می‌تواند در غیر ورزشکاران نیز رخ دهد. درد و سفتی که باعث می‌شود بالا رفتن از پله‌ها، زانو زدن و فعالیت‌های روزمره دیگر...
ادامه مطلب
تنگی کانال نخاع Spinal cord stenosis تنگی کانال نخاع Spinal cord stenosis
تنگی کانال نخاع معمولا بعد از 50 سالگی ایجاد می شود و در خانم ها و آقایان شیوع یکسانی دارد. در واقع حدود 8 تا 10 درصد از افراد احتمال دارد این وضعیت را در طول زندگی خود تجربه کنند. استخوان مهره پنجم کمر معمولا به عنوان بزرگ ترین و ضخیم ترین استخوان مهره ای شناخته می شود چرا که وظیفه تحمل وزن و فشار از بالاتنه و پایین تنه را بر عهده دارد.
ادامه مطلب
پشت تابدارsway back پشت تابدارsway back
در این تغییر شکل جابجایی لگن به سمت جلو و قسمت سینه ای به سمت عقب می باشد که موجب باز شدن ران و خم شدن قسمت پشتی(سینه ای)روی مهره های فوقانی کمر می شود، در نتیجه لوردوز مهره های کمر و کیفوز مهره های پشتی را افزا یش می دهد.
ادامه مطلب
آیا دچار ضعف زانو شده اید؟ (Weak in the knees) آیا دچار ضعف زانو شده اید؟ (Weak in the knees)
بنظر می رسد زانو، بیشتر در دوندگان آسیب می بیند. تقریبا نصفی از آسیب هایی که در دوندگان اتفاق می-افتد زانو را تحت تاثیر قرار می دهد و شکل معمول و رایج آسیب در زانو در دوندگان سندرم درد پتلوفمورال می باشد(PFPS). نکته جالب در این سندرم این است که هیچ آسیب ساختاری در سطح مفصل روی نمی-دهد. این آسیب تنها با نشانه درد در زیر کشکک ظاهر می شود.
ادامه مطلب

طراحی و برنامه نویسی توسط دپارتمان انفورماتیک شرکت بین المللی رکسان